Ájurvédská masáž: Prohloubení tělesné a duševní pohody skrze dotek Wellness a relaxace
Sdílet

Co je to ájurvédská masáž?

Ájurvédská masáž, známá také jako abhyanga, je založena na starodávné indické tradiční medicíně zvané Ájurvéda. Slovo 'Ájurvéda' se dá přeložit jako 'věda o životě', což naznačuje hlubokou propojenost této praxe s udržením tělesné a duševní harmonie. Masáž je kombinací lehkých a hlubokých tahů, kde se používají esenciální oleje vybrané podle konkrétního doši, neboli životní síly, jedince.

Krátká historie ájurvédy

Ájurvéda je jedním z nejstarších léčebných systémů, jehož kořeny sahají více než 5000 let zpět do starověké Indie. Byla tradičně předávána ústní formou a první písemné zmínky o ájurvédě jsou nalezeny v sanskrtových textech jako Rigvéda a Atharvavéda. Základní principy ájurvédy spočívají v rovnováze tří základních energií, známých jako vata, pitta a kapha.

Benefity ájurvédské masáže

Proč byste měli vyzkoušet ájurvédskou masáž? Její benefity jsou opravdu rozmanité. Od podpory imunitního systému, přes zlepšení krevního oběhu, až po hluboké uvolnění svalů a snížení stresu. Díky použití teplých olejů může masáž pomoci i v boji s problematickou pokožkou. Nebudeme zapírat, že když vás někdo maže oleji a hněte svaly jako těsto, je to taky prostě příjemný.

Oleje a byliny v ájurvédských masážích

Pečlivý výběr olejů a bylin je v ájurvédě považován za esenciální. Oleje jako sezamový olej, kokosový olej nebo ghí jsou vybírány na základě vašeho unikátního doši a pracovány do vaší pokožky tak, aby podporovaly detoxikaci a regeneraci. Také se často používají bylinné extrakty a aromatické esence pro zvýšení terapeutického účinku.

Techniky ájurvédské masáže

Ájurvédská masáž má své specifické techniky, od jemných pohybů po intenzivní tlakové body. Přechody od jednoho bodu k jinému by měly být plynulé a precizní, čímž se optimalizuje tok energie a posiluje celková rovnováha těla. Odborné techniky, jako je mardana (krouživý tlak) nebo svedana (potení), zvyšují účinnost masáže a napomáhají hlubší relaxaci.

Ájurvédská masáž a vaše doši

Vaše doši má na masáž velký vliv. Před samotnou masáží se vhodný terapeut zeptá na vaše zdravotní historii, životní styl a potenciální problémy, aby správně identifikoval vaše dominantní doši. Na základě toho vybere techniky masáže a oleje, které nejlépe odpovídají vašemu tělu a duši.

Kde si vychutnat ájurvédskou masáž

Ájurvédskou masáž můžete zažít v specializovaných wellness centrech, kde mají odborníci na ájurvédu a masážní terapie. Ale nebojte, není třeba cestovat až do Indie, kvalitní maséry najdete i u nás. Navíc, pokud se cítíte dobrodružně, můžete si s trochou praxe základní techniky osvojit i doma.

Tipy pro ájurvédskou masáž doma

Pro ájurvédskou masáž doma doporučuji začít s kvalitním olejem a důkladně ho zahřát. Začněte s lehkým masírováním končetin a postupně přejděte ke středové části těla, kde se soustřeďte na oblasti s větším množstvím svalového napětí. Masáž je o doteku, takže ponořte své ruce do oleje a nechte se unést pocitem, že o sebe pečujete. Konečně, ájurvédskou masáž si můžete zpříjemnit relaxační hudbou nebo aromatickými svíčkami.

Eliška Vránová

Jmenuji se Eliška Vránová a jsem majitelkou a provozovatelkou masážního salonu v Brně. S masážemi a tělovou péčí se zabývám již více než deset let a mám rozsáhlé znalosti v různých masážních technikách. Specializuji se na relaxační a terapeutické masáže. Své zkušenosti a poznatky ráda sdílím na svém blogu, kde píšu články o výhodách masáží a technikách pro domácí masáže.

Napsat komentář