Kontraindikace klasické masáže: Kdy je lepší masáž vynechat? Zdraví a wellness
Sdílet

Úvod: Přínos a popularita masáží

Klasická masáž je jako objetí pro tělo – uklidňuje, hřeje a může opravdu hodně pomoci. Svaly se odpojí od reality, stres se rozplyne jako zmrzlina na slunci a mysl se zbaví starostí klůček po klůčku. Ale jak u všeho, i tady platí, že co je pro jednoho med, může být pro druhého jed. A právě proto je třeba si povědomit, kdo by měl raději od masážního lehátka držet pár kroků dál.

Něco pro začátek: Co to je kontraindikace

Pojem kontraindikace možná zní jako něco, co by vás mělo zahnat do úkrytu, ale ve skutečnosti jde jen o fajn slovíčko pro 'důvod, proč něco nedělat'. A pokud jde o masáže, kontraindikace jsou v podstatě varovné cedule na cestě k relaxaci. Nejsou o to méně důležité, právě naopak – ignorování kontraindikací může z vašeho odpočinku udělat spíše nepříjemnou zkušenost.

Rudé vlajky: Kožní onemocnění a infekce

Když je vaše kůže ve střehu a bojuje s jakýmkoli nepřítelem od ekzému po plíseň, klasická masáž by mohla být jako hrnec medu pro medvědy – atraktivní, ale nezvaný host. Představte si, že masážní pohyby rozšíří vzpouru bakterií nebo vírů po celém vašem těle – tohle by nikdo opravdu nechtěl.

Když je horečka unavená: Akutní stavy a teploty

Dostat masáž, když máte horečku, je jako dát si maraton v sauně – s dovolením, ale to nechci. Horečka je tím znakem 'stop', který říká, že vaše tělo letí na všech šest a veškerý zásah zvenčí, včetně masáže, může situaci akorát zhoršit.

Pro řečiště jménem žíly: Křečové žíly a trombóza

Křečové žíly mají už tak dost práce s tím, aby vydržely naléhavý tlak a nerovnoměrný průtok krve. Přidat k tomu ještě tlak masážních rukou? To by mohlo mít za následek nepředvídaný zaplavení oblasti, kde už je záplavy až až.

Hlava plná otázek a bolesti: Migrény a hlavové bolesti

Když vám hlava louská jako křehké Topinky, poslední věc, kterou chcete, je mít někoho, kdo ještě přitlačí. Pro někoho může být masáž hlavy při migréně slastnou úlevou, ale pro druhého jako střelený kobliha – zprvu slibuje slast, ale nakonec jen zvětší bolest.

Čas na detektivku: Vyšetřování a diagnostika

Jestliže jste teprve na stopě zjištění, co vás trápí a procházíte různými vyšetřeními, masáž může vaše pátrání po pravé příčině bolesti zamotat jak špagety na vidličce. Raději počkejte, až budete mít jasno, než přidáte do hry dalšího hráče.

Co se skrývá pod povrchem: Krvácení a poranění

Máte-li nějaké zranění či vnitřní krvácení, masáž může být nevhodnou volbou. Je to jako když se snažíte asepticky uklidit pokoj, ve kterém právě proběhla bitva s polštáři – může to způsobit víc nepořádku než užitku.

Když hormony udělají salto: Gravidita a menstruace

Těhotné ženy a ty, které zrovna prožívají 'královnu všech stínů' – menstruaci, by měly být s masážemi opatrnější. Tělo v tomhle období hraje na jiné struny a riziko, že masáž něco rozladí, je vyšší než normálně.

Váš osobní lékařský balíček: Chronická onemocnění a lékařské indikace

Ať už jste kamarádi s chronickými potížemi nebo máte za sebou lékařské dobrodružství s názvem 'řazení léků', masáž může někdy zamíchat kartami tak, že se z vašeho zdraví stane pokerová hra, ve které jste právě vsadili vše na špatnou kartu.

Závěr: Lepší ošetření pro vaše tělo

Ačkoli je nekonečný seznam přínosů masáží lákavý, je důležité vzít v úvahu, kdy je lepší zvolit jinou formu péče o tělo. Jako milovník masáží, který až příliš dobře zná jejich moci i meze, mohu říci, že někdy stačí teplá koupel, dobrá kniha nebo prostě jen odpočinek, abyste dosáhli stejné pohody bez rizika potenciálních nežádoucích efektů.

Eliška Vránová

Jmenuji se Eliška Vránová a jsem majitelkou a provozovatelkou masážního salonu v Brně. S masážemi a tělovou péčí se zabývám již více než deset let a mám rozsáhlé znalosti v různých masážních technikách. Specializuji se na relaxační a terapeutické masáže. Své zkušenosti a poznatky ráda sdílím na svém blogu, kde píšu články o výhodách masáží a technikách pro domácí masáže.

Napsat komentář