Možná už jste někdy slyšeli o medové masáži a říkali si, jaké to asi je mít na zádech lepkavý med. Zní to spíš jako bláznivý domácí experiment než seriózní wellness procedura? Překvapivě, jde o masáž, kterou v Česku používají tisíce lidí a už sto let ji praktikují i profesionálové v lázeňských domech. Jedna nevýhoda – už při představě, jak sklouzává med po zádech a masér ho vklepává dozlatova, se člověku začne sbíhat chuť po sladkém. Naštěstí budete mít práci se zcela jiným druhem naplnění – medová masáž totiž slibuje hlubokou detoxikaci, krásnou pokožku a silné uvolnění. Tohle ale není žádná instantní magie, za vším stojí pár konkrétních vědeckých faktů a tradičních postupů. Tak pojďme rozmotat i ty poslední ulpívající mýty.
Jak medová masáž funguje doopravdy a proč ji lidé vyhledávají
Na rozdíl od klasických masáží, kdy se maséři soustředí hlavně na povrchové svaly a tělo hnětou, medová masáž pracuje trochu jinak. Med je odvěké přírodní antibiotikum a má schopnost „vytáhnout“ z těla látky, které tam nemají co dělat – toxiny, zbytky léků a těžké kovy. Samozřejmě, to nezní moc sexy ani vědecky, ale pokud vás zajímá reálný efekt: výzkum z roku 2018 publikovaný v časopise Complementary Therapies in Medicine porovnal klasickou a medovou masáž na skupině 48 lidí se svalovým napětím a ukázal, že med krátkodobě zlepšil elasticitu kůže, a dokonce snižoval únavu. Nečekejte žádný zázračný elixír věčného mládí, ale přírodní složení medu s obsahem enzymů, vitaminů a minerálů ocení hlavně pokožka. Zajímavé je, že med, když se postupně vmasírovává, mění svou konzistenci. Nejprve krásně klouže, pak rychle houstne, lepkne a po pár minutách na dlaních maséra vytvoří pryskyřičnou hmotu plnou šedých vloček – to jsou právě „nečistoty“ z povrchu pokožky, ale i svrchní odumřelé buňky. Mnozí terapeuti tvrdí, že přes tyto póry lze nadbytečné látky opravdu částečně odstranit. Více než detox ale čekejte prokrvení – masírované části se krásně prohřívají a nastartují nejen lymfu, ale podpoří i obranyschopnost. Člověk je po masáži doslova nakopnutý energií, ať už na něj dopadnou účinky placebo, nebo opravdové biochemické procesy.
Skvělá zpráva: tuto techniku zvládnete i doma. Jestli ale čekáte absolutní relax, připravte se, že tahle masáž občas trochu táhne a štípe. Med se postupně spojí s kůží, drobnými chloupky i potem, a jeho „odlepení“ se podobá jemné depilaci. Zkušený masér najde přesně ten bod, kdy tlak není nepříjemný, ale zároveň efektivní. Výhodou je, že u medové terapie nejsou vedlejší účinky typu modřin ani bolesti svalových úponů – med je přírodní, nicméně nikdy ho nezkoušejte, pokud máte alergii na včelí produkty. Zajímavost z praxe: v brněnských wellness studiích i lázních v Karlových Varech se tato metoda nejvíce používá na záda, ramena a šíji, ale dá se použít i na ruce nebo stehna. Jen pozor, nikdy na obličej nebo na oblasti s jemnou pokožkou – tam si raději dopřejte klasickou kosmetiku.

Kompletní návod: jak správně udělat medovou masáž doma
Pokud by Sněhulka, můj králík, zvládla sama medovou masáž, určitě by mi ji zopakovala každé druhé ráno. Bohužel, na tohle je potřeba lidská ruka a trpělivost – ideálně ještě jeden člověk navíc. Takže jak na to?
- Příprava medu: Potřebujete tekutý med, ideálně květový bez příměsí a surový, tedy nefiltrovaný a nepasterizovaný, protože jen tak si zachová všechny enzymy a aktivní látky. Teplota medu by měla být kolem 30–35 °C (vlažný, ALE nikdy horký!). Lze ho ohřát ve vodní lázni, ale vždy otestujte na zápěstí, že není příliš teplý.
- Příprava pokožky: Masírovanou oblast pečlivě omyjte a osušte. Na mokré kůži by se med roztekl, navíc hrozí klouzání.
- Technika nanášení: Malé množství medu naneste na dlaně, rozetřete po zádové nebo šíjové oblasti. Nenatírejte silné vrstvy – méně je více. Pomocí jemných poklepů začněte vtírat med konečky prstů. Prsty se rychle začnou lepit. Pokračujte v poklepávání, dokud med nezhoustne a nezačne tvořit šedé „šupinky“.
- Správná délka masáže: Masírujte danou oblast ideálně 15 až 20 minut, po částech. Pokud je kůže hodně zarudlá nebo masírovanému není dobře, přestaňte dříve. Nikdy neprovádějte masáž na otevřených ranách, popáleninách nebo při zvýšené teplotě.
- Omytí a následná péče: Po skončení opatrně smyjte zbytky medu vlhkým ručníkem nebo osprchujte vlažnou vodou. Použijte lehkou hydratační emulzi (například panthenol), protože kůže zůstane chvíli citlivější. Vyhněte se chemické kosmetice, parfémům nebo peelingům alespoň 24 hodin.
Pokud rádi experimentujete, můžete do medu přidat pár kapek éterického oleje (například levanduli nebo eukalyptus pro uvolnění svalů). Není to ale povinné. Masáž provádějte v pravidelných intervalech – ideálně jednou týdně během podzimu a zimy, kdy je potřeba pečovat nejen o tělo, ale i dobrou náladu. V létě bývá masáž poněkud intenzivnější, protože častěji dochází k pocení. Skvělá sranda: mnoho zvířat med miluje. Sněhulka by si ho nejraději olízla přímo z masážního stolu.

Tipy a mýty: co během medové masáže čekat a na co si dát pozor
V některých domácnostech se vedou spory, jestli je lepší používat na medovou masáž cukrový, květový, nebo pastový med. Pravda je, že pro masáže se používá výhradně tekutý medový masáž z květů nebo akátu. Pastový med je příliš hustý a rychle krystalizuje, navíc může mechanicky dráždit pokožku. Nepoužívejte med z obchodů, kde bývá často ředitelný, mírně ředěný nebo zahřívaný na vysokou teplotu – tím se ničí léčivé látky a enzymy. Pokud máte možnost, kupte med přímo od včelaře, ideálně z vašeho regionu. Lokální složení medu se totiž liší podle květů a prý působí lépe na citlivou českou pokožku – tohle opakuje snad každý zkušený masér i babička.
Častý omyl – myslí si, že medová masáž je pouze na relaxaci. Není to úplně pravda. Najdete ji na seznamech fyzioterapeutických služeb i v léčebných procedurách při léčbě nemocí zad a pohybového aparátu. Komu masáž rozhodně nedoporučujeme: alergikům na pyl, včelí žihadla, astmatikům ve fázi zhoršeného dýchání nebo osobám se srdečními potížemi. Pokud máte ekzém, vyhněte se masáži na daném místě, protože med může podráždit kůži ještě víc. Čerstvé jizvy, mateřská znaménka, spáleniny od slunce? Tady je zákaz jasný.
Pokud vás zajímá opravdový zážitek, doporučuji navštívit masérnu, kde medovou masáž nabízejí. V Brně je několik vyhlášených wellness studií, kde si můžete vybrat z různých druhů medu – někde dokonce přidávají část čerstvého pylu! Domácí podmínky ale mají své kouzlo: nemusíte se bát, že vaše zadnice sklouzne z masážního stolu, když se med nedopatřením dostane pod ruce. Rychlá rada: Po ruce si vždy připravte starší prostěradlo, vlhké ručníky a trochu trpělivosti. Zaneřádíte-li okolí, buďte v klidu – med lze snadno setřít teplou vodou a mýdlem.
Pokud jste maminka, která si chce udělat chvíli pro sebe, nebo student s napjatým rozpočtem, tahle technika je pro vás ideální. Je ekologická, nešidí zdraví, a i když první pokusy nejsou úplně dokonalé, výsledek váš uvolní přesně v ten pravý okamžik. Prostě si doma uděláte vlastní útulnou oázu – možná i s králíkem v patách, kdo ví! Pokud máte rádi rituály, zkuste medovou masáž spojit s pitím bylinkového čaje – v létě třeba s mátou a meduňkou, v zimě se zázvorem a citronem.
Medová masáž není pro každého a rozhodně od ní nečekejte zázraky přes noc. Ale pokud chcete spojit příjemné s užitečným a zažít opravdu hluboké uvolnění s bonusem v podobě sladce hebké pokožky, těžko najdete lepší „domácí“ wellness terapii. A kdo ví, třeba si nakonec na masérský stůl přijde i vaše králičí kamarádka – aspoň v duchu.
Napsat komentář