Tejpování pro sportovce: Jak správné aplikace může zlepšit vaši fyzickou kondici Zdraví a fitness
Sdílet

Co je to tejpování a jak funguje

Možná jste už ve světě sportu viděli sportovce s barevnými pásy na těle a ptali se, co to vlastně je. Tejpování, známé také jako kineziotaping, je technika, která využívá elastické pásky aplikované na tělo k podpoře a stabilizaci svalů a kloubů, aniž by jejich pohyblivost byla omezena. Tejpy se přilepují přímo na kůži v určitém napětí a směru podle zamýšleného účelu – může to být napomáhání svalové funkce, snižování bolesti, podpora lymfatického odtoku nebo stabilizace kloubů. A howgh, nejde o žádnou magii, ale o vědu! Vlastně je to tak trochu jako obalování dárků, akorát ten váš dárek je sval nebo kloub a tejpy jsou pestré jako vánoční papír.

Principy správného tejpování

Začněme tím, že když chcete tejpy použít správně, musíte pochopit něco o anatomii. Ne každý strip může jít kamkoliv – je to jako když dáte šaty s větší velikostí na menší postavu, prostě to nesedí. Klíčem je správná aplikace na specifickou oblast, s ohledem na směr, v němž chcete podpořit svaly nebo usměrnit otok. A věřte mi, chce to šikovnost – je to skoro jako umění mávat s tou páskou kolem těla jako harry Potter s kouzelnou hůlkou, s tím rozdílem, že místo kouzelných zaklínadel používáte precizní techniky. Nezapomeňte, že pásky by měly přilnout po celé své délce, bez toho, aby je to svíralo jako ponožka na Velikonoce.

Typy tejpů a jejich použití

Jak už jsem zmínila, ne všechny pásky jsou si rovny. Máme tu různé druhy a značky, a každý má své specifikum. Přemýšlejte o tom jako o vybírání oblečení podle počasí – nechcete přece v dešti crop top, no ne? Podobně nemůžete použít tejp zaměřený na podporu svalů na snižování otoků, to by bylo jako jít v létě na brusle. K videu kávy a při výběru tejpu si vždy najděte ten, který odpovídá vašemu cíli. A nebojte se experimentovat! Tejpování je jako vaření – kousek tohoto, špetku tamtoho, a máte výborný recept na zlepšení vaší fyzičky.

Jak tejpování pomáhá při prevenci zranění

Tejpy jsou jak dobrý kamarád, který vás drží, když se potácíte po nočním výletu do města. Když je správně aplikujete, mohou vám zajistit podporu, takže nebudete tak náchylní k úrazům při sportu. Jsou to vlastně takové bezpečnostní pásy pro vaše svaly a klouby! Ale pamatujte, tejpy nejsou zázračné a nesmí nahradit dobrý trénink a správnou techniku. Tejpování je jako přísada do vašeho oblíbeného smoothie – je to super, ale musí jít ruku v ruce s ostatními dobrými návyky.

Tejpování pro lepší výkonnost a rychlejší rekonvalescenci

Když se dostaví zranění, nechcete sedět na lavičce a koukat, jak ostatní hrají. No a tejpy vám mohou pomoct se vrátit do hry dříve. Použitím tejpu na postiženou oblast můžete podpořit léčbu a zrychlit rekonvalescenci. Myslete na to jako na cheat code ve videohrách, který vám dává extra životy. Ale i cheaty mají svá pravidla, takže se ujistěte, že víte, co děláte, než si dáte pásy na kůži.

Tipy a triky pro efektivní tejpování

A teď k těm dobrotám – jak to udělat, abyste vytěžili z tejpingu maximum? Představte si, že jsou to vaše gaming skills, které chcete vylepšit. Musíte znát hru (vaše tělo) a potom najít správné kombinace. Ujistěte se, že kůže je čistá a suchá, tejpy aplikujete správným směrem a pokud jste v tom nováčci, nebojte se nechat si pomoct od profesionála. Jako každý dobrý hráč ví, každá úroveň má své nástrahy, takže se nezalekněte, když na první pokus nedosáhnete high score!

Eliška Vránová

Jmenuji se Eliška Vránová a jsem majitelkou a provozovatelkou masážního salonu v Brně. S masážemi a tělovou péčí se zabývám již více než deset let a mám rozsáhlé znalosti v různých masážních technikách. Specializuji se na relaxační a terapeutické masáže. Své zkušenosti a poznatky ráda sdílím na svém blogu, kde píšu články o výhodách masáží a technikách pro domácí masáže.

Napsat komentář