Význam masáže pro motorický vývoj kojenců a batolat: Přehled a techniky Rodičovství a péče o děti
Sdílet

Úvod k masážím kojenců a batolat

Rozvoj motorických schopností je klíčový pro každé batole a jednou z měkčích cestiček k tomuto cíli je masáž. Tato forma doteku nejen ukotvuje základní stavební kameny motoriky, ale buduje i most mezi emoční a fyzickou pohodou našich nejmenších. A kdo by netoužil zařadit do své rodičovské výbavy další trik?

Já sama si pamatuju, jak mi moje maminka vyprávěla o tom, jak jsem jako malé batole vyžadovala svůj večerní masážní rituál, který mě uklidnil a dostavil se lepší spánek. A že věřte nebo ne, já teď dělám to samé svým dětem. Je to jako kruh, který se uzavírá.

Vliv masáže na motorický vývoj

Zatímco plavání nebo lezení jsou pro rozvoj motoriky zdánlivě přímější, masáže hrají roli neméně podstatnou. A je to zábavná chemie! Skrze opakovaný jemný tlak a tahy se stimulují nervové cesty a uvolňují svaly, což vede k lepšímu prostorovému vnímání a koordinaci.

Je to jako když váš malý poklad začíná jako nešika a vy ho pomalu přeměníte v malého gymnastu – s pomocí trochy oleje a pár správných hmatů.

Různé techniky masáže

Od rituálního hladění po energické kolíbání - techniky masáže jsou různorodé jako Show Jana Krause. Někdo preferuje švédské hmaty, jiný se orientuje na tradiční indické metody jako je Ájurvéda, která je jak toliko stará, že by skoro mohla chodit do školy.

Vězte, že každý má své. A když se najde ten pravý hmat, může to být pro vás i vaše miminko to nejlepší odpoledne.

Výhody masáže mimo motoriku

Ale masáž není jen o svalích a pohybu. Dokázalo se, že má pozitivní vliv i na spánek, trávení a celkový emoční vývoj. Což znamená, že když si vaše dítě lehne po masáži do postýlky, jde spát s pocitem, jako by právě odpočívalo na obláčku.

Takže když už budete masírovat, nezapomeňte na úsměv a plnou dávku lásky, ať je to nejen o svalích, ale i o srdci.

Tipy pro rodiče: Jak začít s masážemi

Aby byla masáž skutečně prospěšná, potřebujete znát své poklady. Poznejte jejich oblíbené pozice a hmaty a vyvarujte se preasure-pointů, které by mohly vyvolat nefalšovaný koncert pláče. Je to tak trochu jako cítit se jako malý detektiv, co hledá klíč k tajnému pokladu.

Začněte s tiším prostředím a vhodnou teplotou, vždyť nikdo nechce být masírován v prostředí srozumitelném eskymákům, že?

Integrace masáže do denní rutiny

Integrace masáže do denní rutiny je jako vložení nového levelu do hry o rodičovství. Je to něco jako když v Monopolu objevíte kartičku, která vás posílá přímo na start. Má to příjemnou bonusovou hodnotu.

Ráno, po koupeli nebo před spaním – vyberte si, co vašemu malému nejvíce vyhovuje a vytvořte z masáže krásný a uvolňující rituál.

Bezpečnost a péče při masáži

Je nanejvýš důležité pamatovat na bezpečnost. Masáž by měla být jemná, uklidňující a bez násilných pohybů – vždyť nechceme, aby si naše drahé děťátko myslelo, že je v automyčce.

Používejte výhradně produkty určené pro dětskou pokožku a dávejte pozor na možné alergické reakce. A pamatuje na to, že kupovat olej pro miminka je skoro jako výběr správného vína k večeři – chcete to nejlepší pro vaše smysly.

Vybrané masážní oleje a jejich přínosy

Masážní oleje jsou jak koření k obědu. Bez nich to sice jde, ale s nimi je to o poznání lepší. Od mandlového po olivový, každý olej přináší něco extra, něco malému tělíčku prospěšného.

Vězte, že výběr oleje může být stejně důležitý jako správná technika. Nabízí se celá škála možností, některé pro hydrataci, jiné pro podporu spánku. Zkuste si najít ten svůj 'olejový grál'.

Interakce masáže a vazby s dětmi

Pravidelná masáž může být také skvělou příležitostí k hlubšímu spojení s vaším dítětem. Dotyky a oční kontakt během masáže vytvářejí silné pouto a podporují pocit bezpečí a důvěry mezi vámi a vaším pokladem.

My, rodiče, máme to štěstí, že naše děti nám dávají neomezenou důvěru a masáž je jedním z tisíce způsobů, jak jim ukázat, že je opětujeme.

Zakončení: Význam masáže pro celkový vývoj dětí

A na závěr si řekněme, že masáže jsou jako lístky do kina na film s názvem „Zdravý rozvoj dětí“. Jsou jednoduchým a nádherným způsobem, jak napomoci harmonickému, zdravému vývoji vašich nejmenších.

A ač se zdá, že hlavní roli hraje motorika, ve vedlejší roli nechybí ani pocit bezpečí, láska a spoustu legrace. Tak se nebojte začít a pamatujte, že jako u všeho, i tady platí, že praxe dělá mistra!

Eliška Vránová

Jmenuji se Eliška Vránová a jsem majitelkou a provozovatelkou masážního salonu v Brně. S masážemi a tělovou péčí se zabývám již více než deset let a mám rozsáhlé znalosti v různých masážních technikách. Specializuji se na relaxační a terapeutické masáže. Své zkušenosti a poznatky ráda sdílím na svém blogu, kde píšu články o výhodách masáží a technikách pro domácí masáže.

Napsat komentář