Breussova masáž pro úlevu od bolesti krku: přirozená a účinná metoda Zdraví a wellness
Sdílet

Co je Breussova masáž

Je fascinující, jak některé staré léčebné metody nalézají svou cestu k moderním terapeutickým postupům. Breussova masáž je jednou z nich. Tahle jemná, ale intenzivní masážní technika vychází z myšlenky, že mnoho bolestí a zdravotních potíží souvisí s blokací energetických drah v těle. Jde o masáž speciálně navrženou pro uvolnění těchto blokací a povzbuzení přirozeného procesu samoléčení těla.

Už jen z toho, jak se dnes cítím, dokážu ocenit ten pocit, když vám tělo děkuje za to, že jste si dopřáli péči, kterou opravdu potřebuje. Přiznávám, že skeptické postoje ke komplementární a alternativní medicíně jsem měla i já, ale v praxi se ukázalo, že správně vedená Breussova masáž dokáže zázraky.

Původ a principy masáže

Masáž byla pojmenována po rakouském masérvi Dieteru Breussovi, který ji vyvinul. Základním předpokladem je, že lidské tělo je inteligentní celek, který se dokáže samo regenerovat, ovšem pokud mu k tomu poskytneme příležitost a správné podmínky. Breussova masáž pracuje s hladkými, pomalými a přesto hlubokými tlaky, které zapojují jak svaly, tak i fascie (pojivová tkáň), které mají zásadní vliv na naši pohodu a zdraví.

Když se učila tuto techniku, nebyla to pro mě jen o zvládnutí správných hmatů a tlaků. Bylo to také o naučení se naslouchat tělu a dávat pozor na to, co mi říká. Je důležité umět vnímat, kde jsou blokády v těle, jak se projevují a jak s nimi pracovat, aby se postupně rozpouštěly a obnovovala se tak celková harmonie organismu.

Proč Breussova masáž pomáhá při bolesti krku

Mučí vás bolest krku? Často to může signalizovat přetížení nebo stres, který se akumuluje v oblasti krční páteře a okolních svalů. Tato oblast je zvláště citlivá na emocionální změny a napětí. Breussova masáž se zaměřuje na jemné, ale důkladné uvolnění těchto částí těla a ukazuje se, že právě tady má velký význam proti bolestem při opakovaných pohybech hlavy, dlouhém sezení u počítače nebo špatném držení těla.

Prožila jsem dny, kdy mi právě bolest krku znemožňovala soustředění se na cokoliv jiného. Pokaždé, když přijde na tuto nepříjemnost, připomenu si, jak Breussova masáž dokáže poskytnout tak velkou úlevu. Není to čarování, je to pochopení, jak tělo funguje a jak vnímá tlak – v tomto případě jako přátelské pohlazení, které pustí bolest pryč.

Jak si provést Breussovou masáž doma

Než si dovolím vydat se na masážní stůl, vždycky myslete na to, že Breussova masáž je o jedinečném spojení mysli a těla. Nejde jen o techniku, jde o zážitek. Masáž byste měli provádět v tichém a teplém prostředí, kde se můžete plně soustředit a uvést se do uvolněného stavu. Připravte si k tomu vyhovující podklad a dostatek prostoru.

A jak na to? Začněte tím, že si lehnete na záda a umístěte pod krk měkkou roličku nebo speciální polštářek. Tím podpoříte správné zakřivení krční páteře a uvolníte napětí v základních bodech. Pak můžete začít aplikovat jemné tlaky a pomalé kruhové pohyby kolem krku, přecházející k ramenům a zpět. Vždycky si dávejte pozor, abyste nepůsobili příliš silný tlak a nesnažili se bolest „vyhnat“ z těla sílou – to by mohlo situaci spíš zhoršit.

Tipy a triky pro maximální účinek

Breussova masáž je jako cesta. Naučila jsem se, že čím víc krátce a tlaků budu používat, tím lepších výsledků dosáhnu. Také je důležité věnovat se každé části krku a horních částí zad poctivě a s láskou. Po každé masážní sekvenci je vhodné nechat tělo chvíli odpočívat a „vnímat“ práci, která byla vykonána.

Zahrněte do svého rituálu také aromaterapii nebo jemnou relaxační hudbu. Esenciální oleje jako jsou levandule nebo eukalyptus mohou posílit uvolňující a léčivý efekt masáže. Ponechte si dostatek času na celý proces masáže – nespěchejte. Je to čas pro vás a vaše tělo.

Prevence a dlouhodobá péče o krční páteř

Představte si, že Breussova masáž bude vaším pravidelným rituálem. Preventivními sezeními můžete předejít opakovaným bolestem krku a udržet svou krční páteř i okolní svaly v kondici. Věnujte rovněž pozornost svému postoje – držení těla má obrovský vliv na zdraví krční páteře. Pracujte na ergonomii pracoviště a pravidelně protahujte a posilujte své svaly.

Nakonec si budete pamatovat, že každá masáž, každý tlak a každý dotek, které Breussova masáž zahrnuje, je spojen s hlubší pečí o vaše tělo a mysl. Ať už jste odborník nebo amatér, je to způsob, jak si můžeme pomoci sami a přinést o chlup více harmonie do našeho každodenního života plného výzev.

Eliška Vránová

Jmenuji se Eliška Vránová a jsem majitelkou a provozovatelkou masážního salonu v Brně. S masážemi a tělovou péčí se zabývám již více než deset let a mám rozsáhlé znalosti v různých masážních technikách. Specializuji se na relaxační a terapeutické masáže. Své zkušenosti a poznatky ráda sdílím na svém blogu, kde píšu články o výhodách masáží a technikách pro domácí masáže.

Napsat komentář