Klasická masáž: Úleva od bolesti při artritidě a lepší pohyblivost Masáže
Sdílet

Bolest kloubů dokáže proměnit nejjednodušší denní činnost v pořádné utrpení. O artritidě se toho řekne a napíše hodně, ale málokdo si dovede představit, jak nepříjemná a omezující umí být v praxi. Tablety a léky na bolest jsou po ruce, mnohým ale nestačí nebo je jejich užívání dlouhodobě neudržitelné. A právě tady vstupuje do hry zdánlivě jednoduchá, přitom mocná zbraň: klasická masáž. Zní to možná až moc jednoduše – ale jaký může mít masáž vliv na ztuhlost a bolest při artritidě, co na to odborníci a kde se skrývají její limity? Nahlédněme pod ruce masérům, zkušeným klientům i lékařům.

Co je artritida a proč bolí klouby?

Abyste pochopili, jak může právě klasická masáž pomoci, je fér si trochu osvětlit, co se v těle při artritidě děje. Artritida je souhrnný název pro zánětlivé onemocnění kloubů, kde nejčastěji slyšíme o revmatoidní artritidě nebo osteoartróze. Často ji poznáte podle bolesti, otoku a ztuhlosti v kloubech. Ráno nejde ani otevřít sklenici od marmelády, během dne ruce natékají nebo prsty bolí při každém pohybu.

Když proniknete trochu hlouběji, zjistíte, že bolest vzniká kvůli podráždění v kloubní dutině a okolních tkáních, kde tělo, často z neznámých příčin, spouští zánět. Povrch chrupavky se poškozuje, tkáně se zanítí a pohyblivost rapidně klesá. Tělo na bolest reaguje stažením svalů v okolí a člověk si začíná klouby šetřit… což ve výsledku ztuhlost ještě víc zhoršuje. Není tedy divu, že hledáme možnosti, jak zmírnit bolest a uvolnit okolní svaly, aby se kloubům lépe dýchalo.

Podle údajů České revmatologické společnosti trpí nějakou formou artritidy až 900 000 Čechů. Číslo není malé a s přibývajícím věkem roste. Studie publikovaná v roce 2023 v The Journal of Pain Management potvrdila, že až 70 % pacientů s artritidou zažívá výraznou úlevu od bolesti právě díky masážím, a zároveň nezanedbatelné zlepšení denních činností. Nebavíme se zde o jednorázové efektu – pozitivní vliv přetrvává i týdny po terapii.

Jak působí klasická masáž na příznaky artritidy

Snad každý má z masáže zažitou představu něčeho příjemného, vonného oleje a chvilky bez stresu. Jenže v rukou šikovného maséra se z relaxační záležitosti stává docela účinný léčebný nástroj. U artritidy nejde o masáž ve stylu rychlé relaxace nebo silového tlaku až do bolesti – klíčová je jemnost, práce se svaly kolem kloubů a promyšlený postup dle aktuálního stavu klienta.

Masáž zlepší prokrvení v okolí kloubů a podpoří lymfatický odtok, takže rychleji mizí otoky a zánětlivé látky. Navíc uvolní ztuhlé svaly, které si tělo kolem postiženého kloubu vytváří jako v ochranném krunýři. Ve výsledku dochází k výraznému snížení bolesti a často také ke zlepšení pohyblivosti.

Vědecké výzkumy potvrzují, že jemná klasická masáž dokáže snížit koncentraci stresových hormonů v těle a podpořit vylučování endorfinů, tedy látek, které pomáhají zvládnout bolest i psychické napětí spojené s chronickým onemocněním. Průzkumy z roku 2022 v Německu probíhaly u pacientů s osteoartrózou kolen, kde byl zaznamenán statisticky významný pokles subjektivní bolesti už po čtyřech týdnech pravidelných masáží (2× týdně po 30 minutách).

Kromě fyzické úlevy přináší masáž i obrovskou psychickou vzpruhu. Pocit dotyku, péče a vnímání vlastního těla má podle psychologů silný relaxační efekt, který pomáhá vyrovnat se s některými frustracemi způsobenými bolestí.

FaktorEfekt klasické masáže
Prokrvení tkáníZlepšuje výživu kloubu a odvádí zánětlivé látky
Uvolnění svalůZmírňuje sekundární bolest a ztuhlost
Snížení stresuPodporuje tvorbu endorfinů, pozitivně ovlivňuje náhled na nemoc
Lymfodrenážní efektPřispívá k ústupu otoků
Zlepšení pohyblivostiUsnadňuje běžné činnosti (oblékání, chůzi)
Jak by měla vypadat masáž při artritidě – praktické tipy a triky

Jak by měla vypadat masáž při artritidě – praktické tipy a triky

Správně provedená klasická masáž dokáže výrazně ulevit – ale je potřeba vědět, jak na to. Nejzásadnější je vždy komunikace mezi klientem, masérem a případně i ošetřujícím lékařem. Nesmí vás přepadnout myšlenka, že masáž znamená drsné tlačení nebo "rozbíjení" kloubů. Naopak – u bolestivého onemocnění je jemnost největší zbraní.

  • Masáž doporučuji provádět mimo fázi akutního zánětu. Pokud je kloub červený, oteklý a pálí, raději vyčkejte, neboť mohli byste stav zhoršit.
  • Práce maséra musí být pomalá, cílená a vždy předem probraná. Ideální je začít s okolní svalovinou, nikoliv přímo na bolestivém kloubu.
  • Masér často kombinuje jemné hnětení s táhlými tahy, případně zařadí lymfatickou masáž pro odvod tekutin.
  • Použití zahřívacích nebo speciálních masážních gelů urychluje proces uvolnění a podporuje prokrvení (například arnikový olej).
  • Domácí automasáž může být parádní doplňkem (jemné krouživé pohyby kolem kloubu, nikoliv přímo na něm). Pomůže golfový míček nebo speciální hladítka pro samomasáže.
  • Při pravidelném masírování alespoň 1× týdně evidují pacienti dlouhodobé snížení potřeby analgetik až o 40 %, jak uvádí studie Ústavu tělovýchovného lékařství z roku 2021.

Praktický tip: Hned po masáži nechte kloub chvíli odpočinout, nepospíchejte do zimy ani na dlouhou chůzi. Tělo si přechod do pohybu žádá pozvolna.

Nenahraditelnou roli má i správné načasování masáží – někdo potřebuje jednu měsíčně, jiný dvakrát týdně. Každý člověk je unikát, a proto si program nastavujte na míru. Pokud tápete, nechte si poradit zkušeným fyzioterapeutem nebo masérem.

Mýty, obavy a odpovědi na nejčastější dotazy

Když zmíníte někomu s artritidou masáž, často zvedne obočí a vyhrkne něco jako: „To já bych nevydržela, vždyť to bude bolet ještě víc!“ Podobných mýtů a obav běhá mezi pacienty celá řada, pojďme je rozklíčovat.

  • Mýtus: Masáž rozdráždí zánět více – Pokud je masáž provedena správně a v klidové fázi onemocnění, má naopak zklidňující efekt. Nikdy se však nedoporučuje masírovat kloub v době akutního zánětu, kdy je horký a silně oteklý.
  • Mýtus: Masážní oleje nebo gely můžou zhoršit stav – Naopak mnoho přírodních olejů (např. třezalkový, arnikový nebo ricinový) dokáže podpořit prokrvení a regeneraci.
  • Mýtus: Masáž je vhodná jen pro mladší pacienty – Masáže jsou bezpečné pro každou věkovou kategorii, pokud se respektují aktuální zdravotní limity a stav kloubů. U seniorů většinou volíme ještě jemnější techniky.
  • Mýtus: Když bolí masáž, tak se něco děje – Není pravda. Bolest je naopak signálem, že technika nebo síla není správná. Nemělo by vás nic bolet ani po masáži, maximálně cítíte mírné teplo.
  • Mýtus: Masáž vše vyřeší bez lékaře – To určitě ne. Masáž je "podpůrná léčba", vždy o ní informujte svého lékaře. Kombinace klasické léčby, pohybu a masáží bývá nejúčinnější.

V ordinacích lékařů často nenajdete doporučení na masáže, přesto existují stovky pacientů, kteří ji zařadili do svých pravidelných rituálů s úspěchem. Dobrá zpráva je, že u masáží se závažnější vedlejší účinky prakticky nevyskytují. Výjimkou jsou opravdu vážné komplikace (trombóza, otevřená rána, infekce), kdy se masáže odkládají na dobu klidu.

Kdy masáže zařadit a jak je kombinovat s další péčí

Kdy masáže zařadit a jak je kombinovat s další péčí

Tak jak je to s masáží a artritidou? Když znáte své tělo, hlídáte si signály a domluvíte se s ošetřujícím lékařem, můžete masáže využívat naplno téměř kdykoliv mimo silný zánět. Pravidelnost je váš nejlepší kamarád. Dlouhodobě je nejlepší efekt vidět u pacientů, kteří masáže kombinují s pohybovou terapií a případně s fyzikální léčbou (například elektroléčba nebo ultrazvuk) – právě díky prohřátí kloubů a uvolnění svalů se pohyb snáší lépe a zvládne ho i unavené tělo s artritidou.

Osobní zkušenosti bývají nejlepší reklama. Paní Marie (57 let) z Brna popisuje: „Po první sérii masáží jsem byla překvapená, že ruce večer nebolely tolik jako obvykle. Díky pravidelným návštěvám a cvičení dnes zvládnu v létě i delší procházku.“ Ano, vyžaduje to trochu trpělivosti a chuť znovu svému tělu věřit, ale výsledky přichází.

Kombinovat masáže můžete také s teplými obklady, parafínovými koupelmi nebo jemným cvičením na protažení. Každý má svůj vlastní balíček „úlevových rituálů“ – někdo si přinese aromalampu, jiný si po masáži čte oblíbenou knihu. Důležité je vnímat signály svého těla a řídit se podle aktuálního stavu. Pokud jste na masáž noví, možná překvapí, kolik uvolnění můžete zažít během pár sezení.

Bolest, ztuhlost ani artritida nejsou konečná stanice pohybu. Klasická masáž vám může vrátit pocit kontroly a otevřít nové možnosti – nejen v kloubech, ale i v hlavě. Abyste si užili život co nejplnější, zkuste dávat svým kloubům péči, kterou si zaslouží.

Eliška Vránová

Jmenuji se Eliška Vránová a jsem majitelkou a provozovatelkou masážního salonu v Brně. S masážemi a tělovou péčí se zabývám již více než deset let a mám rozsáhlé znalosti v různých masážních technikách. Specializuji se na relaxační a terapeutické masáže. Své zkušenosti a poznatky ráda sdílím na svém blogu, kde píšu články o výhodách masáží a technikách pro domácí masáže.

Napsat komentář